Neztrácejte čas!

Je tolik “strašně důležitých věcí”, které byste měli dělat, když se chcete věnovat sportu naplno. Silový trénink, kondiční trénink, stretching, korektivní cvičení, foamrolling, regenerační techniky a samozřejmě váš technicko-taktický trénink. V dnešním článku, bych vám chtěl dát pár tipů, jak ušetřit drahocenný čas, trénovat efektivně a možná více specificky.

Tip 1: Zařaďte svá korektivní cvičení mezi série v silovém tréninku

Většina lidí má nějaké ty posturální neduhy, na kterých je potřeba pracovat, ale drahoceného času máte možná sotva dost na to, abyste rozvíjeli sílu, což je to hlavní, oč tu běží.
Pauzy mezi sériemi silového, a power tréninku obzvlášť, jsou dlouhé (někdy i více než 5 min!!!). Vyměňte svůj tradiční pauzovací pokec s tím sexy tělem na vedlejší lavičce za cvičení, které zlepší vaše pohybové vzorce a tím pádem i zdraví a výkonnost.

Tip 2: Trénujte energetické systémy ve specifických drilech

Nemusíte nutně dělat veškerou kondici nekonečnými intervaly běhu a jiných nespecifických cvičení. Můžete ji trénovat přímo technikou vašeho sportu. A přesně to byste měli dělat s blížící se soutěží. Pokud máte šikovného trenéra (nebo jím jste sami sobě), intenzita vašich technicko-taktických drilů by se měla shodovat s cílem pro daný tréninkový den.

Tip 3: Vyhoďte nesmysly a zbytečnosti

Tohle může byt dost kontroverzní a nejspíš se někdo urazí, až budu jmenovat metody, ale buďte v klidu, taky jsem je používal a koneckonců některé používám dál, protože je mám rád a to je taky důležité.

Regenerační techniky jako jsou masáže, stretching, sauna, výřivka, ledové koupele, kardio s nízkou intenzitou atd. neprokázaly významný vliv na regeneraci. Ano je to tak. To ale neznamená, že jsou úplně k ničemu. Například dobrý masér vám rozmasíruje spasmy, to je super. Po ledové koupeli se cítíte lépe a ve wellness si psychicky odpočinete. To vše je důležité a jestli tak rádi trávíte čas, dělejte to. Jestli je to ale čas, který byste raději věnovali práci nebo svému sociálnímu životu, jenž u sportovců často strádá, bez obav tyto aktivity škrtněte. Psychická pohoda udělá pro vaši regeneraci mnohem více.

Další přehnaně používané metody jsou agility žebříky a balanční trénink. I když mohou mít v tréninku svůj význam, jejich přenos do vlastního výkonu je často velmi malý. Balanční podložky ničí mezisvalovou koordinaci v odrazu a agility žebřík má se slovem agility (hbitost, obratnost) jen málo společného, protože je moc malý pro přesun těžiště. Problém je jako obvykle v tom, že lidé často neví, co přesně danou aktivitou sledují a zda je to vůbec možné. Proto je určitěl lepší držet se základních, dlouhodobě ověřených metod a trénink si zpestřit spíše korektivním cvičením nebo hrou v rámci rozcvičky či závěrečné kondice.

Pokud si u super moderních technik nejste úplně jistí, raději se věnujte stavbě silových základů nebo technice. To jsou věci které vám nemohou ublížit a šance, že máte obojího dost je velmi malá.