Doplňky se železem – GLOBIFER® forte – praxe a věda

Tato krátká poznámka bude o potravinovém doplňku Globifer® forte s hemovým železem. Píšu to hned v úvodu, abych druhým dechem dodal, že nemám ve zvyku dělat reklamu něčemu čemu nevěřím a co mě něčím neupoutá.

Realita potravinových doplňků

V dnešní době, kdy každý suplement slibuje, že Tě výkonnostně vystřelí do nebe a že je pro Tvůj výkon nezbytný, jsi určitě již zažil ten moment, kdy se ukázalo, že to není pravda. Těch důvodů, proč tomu tak bývá, je spousta. Od jednoduchého, že ten doplněk už z principu nemůže fungovat, nebo že se daná látka na limitaci výkonu podílí zcela marginálně, po komplexnější situace, kdy daná látka funguje jen za určitých podmínek, v závislosti na stavu trénovanosti, typu zátěže, době či dávce podávání a podobně.

Proč a pro koho?

Globifer® forte Tě nezklame, jelikož slibuje jediné, že efektivně zajistí zvýšení hladiny železa ve tvém těle. Přesně to dělá, a dokonce mnohem účinněji než ostatní potravinové doplňky či léčiva.
Je vhodný pro sportovce v jakékoliv fázi přípravy, pro zvýšení podpory tvorby hemoglobinu a myoglobinu, pro sportující i nesportující ženy se silnější menstruací, pro těhotné ženy a pro kohokoliv po úraze či větší operaci.

Jak to funguje?

Nejzajímavější na tom je fakt, že k tomu využívá specifickou funkci našeho těla, vlastní přenašeč pro hemové železo ve sliznici tenkého střeva. Jedná se o tzv. heme carrier protein 1 (HCP1), poprvé popsaný v roce 2005 prof. Shayeghim, který přenáší do střeva výhradně hemové železo. Ve střevě je další podobný přenašeč tzv. divalent metal transporter (DMT1), který zajišťuje transport všech dvojmocných iontů kovů (Zn, Mg, Co, Mn, Cu, nehemové Fe).
Což znamená, že hemové železo se vstřebává mnohem efektivněji – rychleji a ve větším objemu, tím pádem nedochází k výskytu nežádoucích účinků v důsledku vzniku nevstřebatelných komplexů, které trávicí trakt zatěžují, redoxně poškozují střevní mikrobiom, dráždí a způsobují nejčastěji zácpu či průjem, bolesti břicha, nadýmání případně křeče břicha, případně i bolesti hlavy.

 

Závěr

Efektivní trénink je bezpochyby o informovaném a racionálním přístupu, který je založený na znalostech fyziologie, nutrice a sportovní metodiky. Chceš-li výkonnostně růst nepodceňuj své vzdělání, sleduj trendy, ale buď kritický.  Jen informace, které dávají smysl a jsou založeny na vědeckých faktech Ti umožní efektivně a bezpečně výkonnostně růst.

 

Zdroje:

  1. Web: Globifer.cz – produktová prezentace firmy Gedeon Richter
  2. Ferrous versus Ferric Oral Iron Formulations for the Treatment of Iron Deficiency: A Clinical Overview, Palacios Santiago
  3. The intestinal heme transporter revealed, Tracey A. Rouault, Cell. 2005 Sep 9;122(5):649-51.