5 omylů v tréninku dynamiky

Tréninkových nástrojů máme dnes tolik, jako nikdy předtím. Lidé nemají problém utratit nějakou tu stovku a Číňan nám za pár šprdlíků vyrobí naše nejdivočejší představy. Na trhu se tak objeví cokoliv, co má alespoň sebemenší šanci na prodej. Spíše než dlouhodobé výsledky pomůže k výnosům bleskový marketing. Aby ne. Vždyť stačí slušné video z mobilu, našlapaná muzika, nějaká ta známa tvář a už to jede. Na druhé straně časového spektra najdeme metody používané desítky let, které výsledky postrádají taktéž. Prostě se to tak dělá, protože se to dělalo vždycky a píše o tom kdejaký časopis, který nemá o čem psát. Co taky chcete dávat každý měsíc, rok co rok, na 60 stránek magazínu pro širší veřejnost, že ano..

Dnes tedy stručný článek o tom, co má cenu dělat, případně vlastnit a na co můžete zapomenout nebo co vyhodit. Vsadím boty že něco z toho máte. Taky jsem vyhazoval a litoval ztraceného času, ale nedá se svítit. Pokrok nezastavíte.

1. Nestabilní podložky jako BOSU apod.

Zatímco dlouhodobě potvrzují svůj přínos v oblasti rehabilitace, v dynamických sportech vám dost zásadně sníží výbušnost, protože vás odnaučují používat ty správné svaly. Uděláte na tom dřep? Hezky! To není sranda, ale maximální nervové aktivace nedosáhnete, takže efekt tréninku je malý a dost možná spíš záporný. Vypadá to cool, ale zvolte raději přirozený povrch. Věřte, že tady není potřeba přírodu nijak obcházet. Vaše noha je dokonalým produktem toho po čem chodíte. A taky v čem.

2. Agility žebříky

Já bych tomu říkal spíš fast feet žebřík nebo tak nějak, protože zde používané drily nemají s agility společného téměř nic. To cizí slovo vyjadřuje schopnost rychle změnit směr pohybu (dnes už se místo agility používá spíš COD = change of direction), což je strašně důležité v herních sportech. Je asi celkem jasné, že na perimetru žebříku asi moc razantně směr nezměníte, když tam sotva přenesete těžiště ze strany na stranu. Starý sprint mezi kužely vám dá víc, stejně jako starý dobrý dřep nebo prostě hrát ten sport co děláte.

3. Zátěžové vesty a padáky ve sprintu

Další věci sofistikovaně vypadající věci, se kterými je ale problém. Víte pohyb ve vysoké rychlosti je koordinačně děsně složitá věc a jakkoliv zatížením změníte mechaniku provedení, ten pokrok v koordinaci se možná nestane.U vesty i padáku je problém ve vektoru, tedy směru odporové síly. Vesta je celkem dobře využitelná pro start a prvních pár kroků, než se tělo narovná, to už je totiž docela jiná situace a jiný pohyb. Pokud vám ale vesta bude měnit náklon (a tím pádem techniku) při startu, není to ten správný nástroj. Nebo to spíš není ta správná zátěž a měli byste ubrat. Jak tedy zatížit sprint? Ano, správně jsou to saně! Zapřáhněte se a svezte třeba děti. Nesmějí být ale moc tlusté, protože by vám co? No, měnily mechaniku pohybu. Tak prostě vezmete psa a děti půjdou pěšky. Aspoň zhubnou a vy se na ně nebudete moct vymlouvat. Jestli nemáte děti ani psa, použijte na saně kotouče.

4. Nedostatečný důraz na maximální sílu

Síla je nejzákladnější pohybová schopnost. Výbušnost je schopnost sílu rychle vyvinout. Asi chápete, že když chcete něco rychle vyvinout, musíte tím v prvé řadě disponovat. Jednoduchý příklad: Dva sportovci stejné kategorie. Jirka dokáže vyvinout sílu o velikosti 1000 N. Trvá mu to 0,5s. Za pětinu času ( tj. 200 milisekund) vyvine 30% své maximální síly, to je 300 N. Tomáš za 0,5 s vyvine 600 N. Za pětinu času dokáže ale vyvinout 40% své maximální síly, to je 240 N. Kdo je na čase 200 ms výbušnější – rychlejší? Tomáš dokáže svou sílu vyvinout rychle, ale má jí málo. Když zařadí silový trénink a zachová plus minus svoji výbušnost (což mimochodem lze), brzy strčí Jirku do kapsy.
Btw. okolo 200 ms trvá odraz při startu v mnoha sportech nebo třeba úder v bojových či raketových sportech. Silnější sportovci mají téměř vždy lepší skóre v celém spektru fyzických testů, méně se zraňují a většinou vyhrávají.

5. Nedostatečný důraz na trénink aerobního systému

Tohle samozřejmě platí hlavně když máte dynamický pohyb zopakovat. Je to totiž aerobní systém, co vám vrátí sprintem spotřebovanou energii a umožní vám znovu pořádně hrábnout. Jestli je vaše aerobní kapacita malá, půjde to s vámi během utkání od desíti k pěti, to vám můžu slíbit. Aerobní systém je důležitější, než si většina lidí myslí. Ale o tom zase jindy.